Malý manuál k našemu štěňátku

Právě jste si přivezli domů malou, chlupatou kuličku, přeji vám ať vám dělá jen samou radost....

Prvních pár dnů si připravte tak, abyste se mohli štěňátku co nejvíce věnovat (dovolená je ideální – štěňátko mnohem rychleji naučíte venčení)

Určitě je dobré na první dny neplánovat procesí návštěv, které jdou štěndo pomuchlovat… Nechte svého pejska v klidu a pohodě přivyknout domovu, jeho dennímu režimu a „provozu“. Na návštěvy bude času dost…

Štěňátko po příjezdu může citlivě reagovat i na běžné situace, proto k němu přistupujte především s klidem – rozvážně a mile, není třeba ho konejšit, když se něčeho lekne (třeba zvuku, který doposud neslyšelo), lépe je chovat se tak, aby štěně poznalo, že tento zvuk je zcela normální, a o nic nejde. Jeho rodiče by ho uklidnili pouze svým klidným chováním – nikoliv konejšením, které může u štěňátka vyvolat pocit důvodu k obavám.

Spánek:

Od prvního dne nechte svého chlupáčka spát tam, kde bude spávat po celý zbytek života. Jednodušší je přestěhovat se k pejskovi na dvě, tři noci, než štěndo za tři dny stěhovat z ložnice. Pokud bude štěňátko bývat v obýváku nebo v kuchyni stačí si k němu přestěhovat karimatku, lehátko apod., aby první noci netrávilo samo. Štěněti v noci nechybí ani tak máma, jako spíše sourozenci, ty mu ale můžeme skvěle nahradit vlastní přítomností.

Jídlo a pití:

Štěňátku nechte k dispozici misku s vodou po celý den i noc, voda by měla být stále čerstvá a čistá.

Štěňátko by mělo být krmeno 3x-4x za den (přibližně do půl roku věku, později už stačí jen 2x za den) minimálně první týden NEEXPERIMENTUJTE s tím co štěňátku dáte k jídlu... Dodržte prosím to na co je štěňátko zvyklé již od nás, vyhnete se tím zažívacím problémům... Naše štěňátka jsou zvyklá na granulky, které jste obdrželi ve výbavičce, na snídani baští konzervu VOM FEINSTEN nebo kuřecí maso s mrkví, jakékoli další jídlo nebo pamlsky zařazujte postupně a po troškách...  

Loužičky:

žádné štěně nedělá loužičky z neposlušnosti, nevychovanosti, nebo dokonce naschvál. Loužičku, či hromádku udělá štěňátko přesně z toho stejného důvodu co člověk – za účelem vyprázdnění. Geneticky má štěňátko dáno udělat svoji potřebu co nejdále od svého pelíšku, místa, ale když se nestíhá, tak se nestíhá. Jako mimina jsme to také nestíhali a štěně je miminko.

Dobrá zpráva : Všichni jsme se to naučili, i Vaše štěňátko se to naučí...

Nikdy nemáchejte čumáček nešťastnému štěňátku v loužičce, či hromádce, nechápalo by co jste to za ČUNĚ, SUROVCE a proč to děláte. Jediným správným řešením je dát štěně na potřebu tam, kam potřebujeme. Že štěně potřebuje vykonat potřebu zjistíte už první den při bedlivém pozorování, jakmile začne slídit po místnosti, očuchávat místa, hledat kam se chodí, točit se do kola … znamená to jediné … povel pro Vás … honem štěně do náruče a upalovat na travičku, či na podložku. Za vyvenčení se na správném místě – chválit, chválit a chválit. Štěně to brzy pochopí a udělá Vám příště radost. Štěňátko z počátku vykonává svoji potřebu – vždy po probuzení- po každém jídle, pití. A samozřejmě sem tam mezi…. Lehce ho tedy naučíte venčit tam, kde potřebujete tím, že ho vezmete venčit po každém probuzení a jídle...

Doporučuji držet se těchto zásad :

stanovte si ještě před příchodem jasná pravidla : kde bude spát, co bude smět, kam bude smět, vysvětlete si (a především dětem) správné povely (pejsek časem rozumí i "co tady děláš?", "kde máš být?") ale vše mu zjednodušíte povely

Ke mně, Hodný, Nesmíš, Místo apod…

Pravidla nejsou jen pro pejska ale i pro všechny členy smečky… nemůže mu jeden povolit, to co ostatní zakazují…

Odstraňte všechna nebezpečí – nezajištěné el. kabely, zásuvky, píchavé, či jedovaté rostliny, dejte na nedostupná místa chemikálie, prací prášky apod…

Seznamte štěně se všemi členy domácnosti – v klidu a pohodě – i s domácími mazlíčky – pod Vašim dozorem

Zvláštní péči věnujte seznámení s dětmi, poučte dítě o správném zacházení se štěňátkem, především dohlížejte na to, aby děti nechávaly štěndu dostatečný odpočinek, nerušily ho... při hře dítěte se štěňátkem buďte vždy přítomni.

POZOR NA PÁDY Z VÝŠEK, ZE SCHODŮ....

Štěňátko nikdy nenechávejte na sedačce, posteli, nebo na jakémkoli jiném vyvýšeném místě bez dozoru, při pádu může dojít k vážným zraněním, často až k úmrtí...

POZOR NA BODNUTÍ VČELOU, VOSOU….

Někdo na bodnutí hmyzem nereaguje vůbec, jiný může mít „jen“ otok, někdo může mít anafylaktický šok (velmi vážný stav ohrožující psa na životě, je nutná okamžitá návštěva veterináře….)

Je dobré mít poruce antihistaminika, v případě tabletky, je potřeba tabletku rozdrtit a dát psovi pod jazyk, rychlejší a lépe aplikovatelné jsou antihistaminika v injekci… V případě anafylaktického šoku to sice nestačí, ale pomůže prodloužit čas k rychlému dojezdu k veterináři

A teď něco trochu do budoucna...

Jak správně pečovat o srst?

Je nutno srst denně česat a kartáčovat, aby srst nezfilcovatěla. Po procházce se mohou udělat v srsti cucky nebo se do ní mohou zamotat malé větvičky. Uvolněte nejprve tato místa prsty a teprve potom je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení se může srst polámat, místo toho, aby pěkně rostla. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá srsti stát se odolnou. Vhodné je používat dobrý kondicionér s olejem - srst je poté dobře chráněna. Když chcete, aby srst byla nakonec krásná, dobře rostla, měli byste ji chránit. K česání je dobré pořídit kvalitní kartáč ("KW fialový", "Maxi Pin"...), Měkký drátěný kartáč (bez kuliček na konci drátků), hřeben  a kovový "všiváček" (nejlépe tím vyčešete kysánky u očí...) Jorkšír je známý svou dlouhou srstí a mašličkou na culíku. To však není bez účelu, gumička nebo sponka má funkci udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Používáte-li gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. To může mít za následek lysinu na hlavě, kde se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti. Pokud chcete u pejska vypěstovat opravdu dlouhou a kvalitní srst, je potřeba kolem 8.měsíce začít balíčkovat aby se srst zbytečně nelámala a neničila. K tomu je potřeba kvalitní olej na srst... Přes balíčky dáváme pejskům lehké oblečky z plavkoviny (lze použít i saténové) které balíčky ochrání, pejskovi se tak nestane, že se o něco zachytne nebo že se mu zasekne drápek při škrábání.... Při balíčkování je důležité dodržet směr růstu srsti aby to pejska nikde netáhlo.

Jak často koupat a jakou používat kosmetiku?

Udržet srst vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje mnoho úsilí a času. Biewer se koupe každých 7-14dní, podle potřeby. Je potřeba dávat pozor aby pejskovi nenatekla voda do uší a do čumáčku (štěně se koupání často snaží bránit, o to větší pozor si musíte dát). Na srst se musí používat dobrá a kvalitní kosmetika. Na našem trhu najdete spoustu kvalitních značek. Je však velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne pro každého jedince i stejného plemene je vhodná stejná kosmetika. Nejlepší je každý jednotlivý přípravek vyzkoušet. I zde platí, že to nejdražší nemusí být to nejlepší, ale na druhou stranu, pokud chcete napěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit.  Za naše pejsky mohu doporučit All Systems nebo So Posh(aktuálně používáme a jsme s tím maximálně spokojení). Při pěstování dlouhé srsti je potřeba použít minimálně šampón a kondicionér, dále existují různé masky, oleje, spreje....

Péče o uši:

Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. Na to je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha (horní třetinu) zastřihněte pomocí nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbají hlavou a mohlo by se něco stát. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. V takovém případě je potřeba uši lepit, k tomu se používá páska Omnifilm.

 

Péče o drápky:

Drápky je potřeba pravidelně stříhat (každé 2-4týdny). Ve chvíli, kdy má pes dráp přerostlý, mění se sklon článků prstů psa, dochází k vychylování osy prstu, tím změně postoje končetiny, přetěžování vazů prstů a následně vazů a svalů distální části končetin, vzniká špatný pohybový vzorec, pes přenáší 

těžište více na metatarzální polštář, aby odlehčil prstům a najednou pes začne kulhat a nikdo neví proč. Nemluvě o tom, že u přerostlého drápu je tak tisícinásobnější pravděpodobnost, že si pes dráp někde utrhne a to nechcete. Psa to bolí, hodně to krvácí. Další věc je ta, že pokud máte psa v bytě, kde je hladká podlaha a pes má přerostlé drápy, tak mu to klouže.

Péče o zuby:

Od počátku výměny chrupu (3-6měsíců) kontrolujte pravidelně postavení zubů. U mnoha malých ras rostou druhé zuby, aniž by mléčné zuby vypadly. Když to zjistíte příliš pozdě, může zub růst ve špatném směru. Jetliže mléčné zuby včas neuhnou, je nutné je nechat vytrhnout zvěrolékařem. Dávejte ale pozor na to, aby se nepoškodily ty nové. Naučte svého psa na pravidelnou zubní hygienu již ve štěněcím věku. Efektivní je čistit až druhé zuby, ale s odolností dásní je nutné začít již dříve.

Boj proti vnitřním i vnějším parazitům...

Odčervení: štěňátka se odčervují od 2týdnů, vždy po 14ti dnech až do věku 3 měsíců, poté každý měsíc do 6ti měsíců a dále 2x-4x do roka. Odčervení lze nahradit koprologií (vyšetřením trusu) a odčervit až když se nějaký parazit prokáže a tak odčervit cíleně proti konkrétnímu parazitovi.... (Odčervení nikdy nesmí být prováděno zároveň s očkováním, ideální rozestup mezi očkováním a odčervením je cca 1 týden)

Vnější parazité: nejčastěji klíšťata, případně blechy... Proti těmto parazitům jsou různé druhy ochrany... Tablety, spreje, obojky nebo pipety za krk. Tady je vhodné se poradit s veterinárním lékařem jaký přípravek je vhodný pro štěňátko, dospěláka nebo i do dlouhé srsti která se často koupe :)

To by mělo být ve zkratce vše co je podle mě důležité :) kdyby jste se chtěli na cokoli dalšího zeptat, tak se nebojte napsat nebo zavolat...