Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Na začátku roku 2024 byl biewer zařazen v ČR do NON FCI

Biewer Jorkšír pochází z Německa z roku 1984. Za specifickým vzhledem (prolínajícími se bílými pruhy) Biewera vyšlechtěným Gertrudou a Wernerem Biewerovými stojí recesivní ( potlačený ) černobílý (strakatý) gen. Rodiči prvního Biewer Jorka byli "Darling of Friedheck" a "Frufru of Friedheck", oba blue-tan. První biewer se narodil těmto rodičům 20. 1. 1984 Manželé Biewerovi viděli v tomto malém psíku s bílými znaky tak výjimečný půvab, že začali selektivním chovným procesem tvořit další. Biewerovi pojmenovali své malé psíky s bílými specifickými znaky Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon a stojí za vznikem dnes známých Biewer Jorkšírů. První německý Biewer Jorkšír klub byl založen 24. března roku 2003.

Biewer jorci byli ale širokou veřejností uznání jako neoficiální rasa již daleko dříve. Biewer Jorci jsou rasa, uznávaná i vystavovaná v různých zemích a jsou na vrcholu popularity ve Spojených státech. ACR ( American Canine Registry ) je jedním z mála a prvním americkým registrem, který uznal Biewery jako rasu a pomáhá propagovat tuto rasu v USA i po celém světě pod plemenným názvem „Biewer Yorkies“. ACR založila Biewer Yorkie Asociaci a to dne 15 .3 . 2003 a připravila standart plemene a další náležitosti potřebné k uznání Biewerů jako rasy ACR v roce 2004.

Biewer vznikl původem z ustupujícího bíle skvrnitého genu vyskytujícího se u 2 příslušníků plemene Jorkšírský teriér, ale bezohlední chovatelé zkoušeli dosáhnout vzhledu Biewer Jorků křížením Jorků a Ši-tzu. Tímto křížením vznikly ve 2 generaci kříženci s různobarevnými strakato/tečkovano/pruhovanými bílými znaky vlivem Ši-tzu, ale tento vliv křížení psi ztratili o generaci dříve, než dosáhli požadované srsti a charakteristických rysů obličejové masky, jakou známe u Biewer Yorkshire. Jestliže je vám pes prezentován jako Biewer a má zvlněnou, kadeřavou srst, nebo srst s podsadou, má obličejové rysy nebo stavbu těla jako Ši-tzu, pak je vysoce nepravděpodobné, že se jedná o PRAVÉHO Biewera.

AKC registruje tuto barevnou odchylku u Biewer jako tříbarevné Jorkšírské teriéry, ale znaky u tříbarevných Jorkšírů nenesou tak výrazný vzor jako u pokrevních Biewerů z Německa.

AKC nicméně nedovolí představení tříbarevných Jorkšírů a AKC's Yorkshire Terrier chovatelské kluby považují toto, jako příčinu diskvalifikace takto barevných jedinců. Kluby považují, zcela takticky, za neetické reprodukovat trojbarevnou variantu Jorkšírů, stejně, jako je tomu u čokoládových jedinců tohoto plemene.

První a jediná asociace Biewer jorků je „US Biewer Yorkie klub“ a vznikl za účelem podpory, vzdělání, dokumentace, registrace a propagace pruhovaných-flekatých Jorků ve Spojených státech. USA začalo s vývojem registru, který ověřuje čistokrevnost a čistotu rasy Biewer Jorků, trikolor Jorků a společně produkují pruhované-flekaté Jorky pomocí F1 a F2 křížení a tyto linie dokumentují za tím účelem, aby dosáhli plného uznání přes ACR.

Stojí za zmínku říct, že Skotský Terrier, Skye Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Cairn Terrier a West Highland White Terrier jsou všechno blízcí příbuzní. Všechny tyto rasy mají společný původ. Také stojí za zmínku, že strakaté/proužkované/tečkované/páskované krevní linie lze přičíst psům z Anglie, kteří zahrnují i německou krevní linii.

Rodiče prvního biewer štěněte.
Rodokmeny rodiču prvního biewer štěněte.
První biewer Schneeflocken von Friedheck